★★★★★ 4.7 17 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by sehatpower.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Cables1. High Performance Transmission: Our heavy-duty automotive jumper cables deliver 500A current and boast a generous 1.8 meter length to confirm seamless and fast powers transfer, allowing your vehicle to start up effortlessly 2. Wear : Reinforced cable with heavy duty ABS coating and good insulation, ensuring effective protection against electricity, heat, and water while being flame retardant and ruggedized 3. Securely Store: Safely carry jumper cables for trucks with our PVC insulated pure copper cables. An included zippered carrying case keeps cables tidy and organized for easy transport. Enjoy peace of mind knowing your cables are often ready for a boost 4. Universally Designed: Compatible for use with a wide range of vehicles, including 6V, 12V, and 24V models. Great for cars, SUVs, trucks, van, and even large agricultural and commercial vehicles. Effortlessly start your vehicle every time 5. Long-lasting Durability: Keep your jumper cables organized and easily accessible with our cable set, packaged in a transparent zipper bag that provides a clear view. Our Jumper Cables for trucks are a solution for efficient powers transmission, providing effective protection against electricity, heat, and water. With multi-voltage compatibility, you can use them for various vehicles. Note: Installation guide not included, we strongly recommend you seek professional installation. Please check as much as possible to make sure the item is what you need. Tips:The product may be updated constantly ,Due To Different Batches, The Actual Product May Have Slight Differences Or Color Differences, Which Does Not Affect Use. Colour:As Shown Material:ABS Package Contents: 1 x jumper cable Only the above package content, other products are not included. Note: Light reflection and different displays may cause the color of the item in the picture a little different from the real thing. The measurement allowed error is +/- 1-3cm.==========High-concerned chemical : NoneMaterial : PlasticOrigin : Mainland Certification : None
  • Cables
Brand HHYHCWSBO
Model HHYHCWSBO
Item Weight 1.76 ounces
Manufacturer HHYHCWSBO
Item model number HHYHCWSBO
Package Dimensions 0.39 x 0.39 x 0.39 inches
Manufacturer Part Number HHYHCWSBO
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.7 out of 5
★★★★★
17 ratings | 7 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
86% (15)
4 stars
2% (0)
3 stars
1% (0)
2 stars
1% (0)
1 star
10% (2)