: DEWALT DXAELJ25 2500 Peak Amp Portable Lithium Jump Starter with USB-C (25W, 60W in/Out) and USB-A (15W)
★★★★★ 4.5 123 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by sehatpower.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
The DeWalt DXAELJ25 is a portable and powerful jump starter and USB power bank in a small take-along size. 2500 peak amps of starting power jump starts cars and trucks up to 8-cylinders. Powder-coated metal clamps are included. The reverse polarity protection assures that jumper cables are connected correctly. The powerpack features 60W PD In/Out USB Type C 25W USB Type C-PD and 15W USB Type - A ports. It also has an AC output of up to 30W max and a DC output of 30W.The bright LED light helps with repairs after dark.
  • Features reverse polarity protection and spark-free technology for safe operation
  • USB CHARGING - 60W USB Type C-PD (power In/Out), 25W USB Type C-PD and 15W USB Type - A to power and recharge phones, tablets, speakers and most USB electronic devices
  • EASY RECHARGING- Includes 30W USB-C AC Adapter / 30W USB-C DC Adapter
  • COMPACT SIZED - This jump starter and charger is easily stored for power when you need it
UPC 814632015123
Voltage 12 Volts
Amperage 2500 Amps
Brand Name DEWALT
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 2 Pounds
Battery Type Lithium Ion
Manufacturer DEWALT
Model Number DXAELJ25
Item Type Name Jump Starter Pack
Battery Capacity 18 Amp Hours
Automotive Fit Type Universal Fit
Included Components Jump Starter Pack, Jumper Cables
Peak Output Current 2500 Amps
Manufacturer Part Number 53ed0bc0-6d0d-46ff-b55a-4519a305fe06
Item Dimensions D x W x H 1.2"D x 3"W x 7"H
Compatible with Vehicle Type Motorcycle, Truck, Van
Manufacturer Warranty Description 1 year manufacturer
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.5 out of 5
★★★★★
123 ratings | 50 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
83% (102)
4 stars
4% (5)
3 stars
2% (2)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (12)