LRS-600-24 Mean Well 600W 24V 25A Switching Power Supply LRS-600-24
★★★★★ 4.9 56 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by sehatpower.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Description : LRS-600 series is a 600W single-output enclosed type power supply with 41mm of low profile design. Adopting the input of 115VAC or 230VAC (select by switch), the entire series provides an output voltage line of 5V, 12V, 15V, 24V, 27V, 36V and 48V.In addition to the high efficiency up to 92%, with the built-in long life and 5G anti-vibration capability; It is complied with complete international safety regulations. LRS-600 and 5G anti-vibration capability; It is complied with complete international safety regulations. LRS-600 series serves as a high price-to-performance power supply solution for various industrial applications.
  • Manufacturer:MEAN WELL
  • Temperature:-10℃-70℃
  • Overall Consumption :600W
  • Humidity :0-95%
  • Net Weight :0.95Kg
  • Gross Weight:1.5Kg
  • Certification:CE, FCC, RoHS
Brand EnhanBili
Wattage 600 watts
Model Name LRS-600-24
Form Factor ATX
Item Weight 0.95 Kilograms
Manufacturer EnhanBili
Model Number LRS-600-24
Cooling Method Air
Current Rating 25000 Milliamps
Output Wattage 600 Watts
Item Dimensions 8.86 x 4.88 x 1.61 inches
Compatible Devices Desktop Computer
Warranty Description no
Maximum Input Voltage 230 Volts
Minimum Input Voltage 230 Volts
System Bus Connector Type ATX
Connector Type Used on Cable ATX
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.9 out of 5
★★★★★
56 ratings | 23 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
89% (50)
4 stars
1% (1)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (6)